Brak wymaganych przepisami prawa przeglądów technicznych wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa domowników zamieszkujących daną nieruchomość. Aby spać spokojnie i uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto poznać praktyczne wskazówki dotyczące przeglądu kominiarskiego. Jak powinien wyglądać przegląd kominiarski? Kiedy i komu zlecić taki przegląd techniczny? Jakie są kwestie prawne i ubezpieczeniowe związane z brakiem aktualnego przeglądu kominiarskiego? Wyjaśniamy w poniższym artykule!
Jak często powinien być zlecany przegląd kominiarski?
To, jak często powinien być wykonywany przegląd kominiarski jest dokładnie opisane w przepisach prawa w ustawie o prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Z aktów prawnych wynika, że stan techniczny instalacji gazowych oraz przewodów kominowych należy sprawdzać przynajmniej raz do roku. Z kolei przepisy, które odnoszą się do czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych określają, że takie czynności muszą być wykonywane:
- minimum raz na kwartał – paleniska opalane paliwem płynnym oraz gazowym,
- minimum raz na pół roku – paleniska opalane paliwem gazowym oraz płynnym.
Komu zlecić przegląd kominiarski?
Przegląd należy zlecić odpowiedniemu fachowcowi, który posiada dyplom mistrza kominiarskiego. Chociaż specjaliści z tego zakresu nie muszą być zrzeszeni, to jednak znaczna ich część przynależy do Korporacji Kominiarzy Polskich. Organizacja ta prowadzi specjalny rejestr kominiarzy, dzięki któremu można zweryfikować fachowca ze swojej miejscowości. Opcjonalnie można także skorzystać z wyszukiwarki, która dostępna jest na stronie Krajowej Izby Kontroli Kominiarzy, czyli kolejnego branżowego stowarzyszenia. Weryfikacja uprawnień może się odbyć także na miejscu, ponieważ klient ma pełne prawo do poproszenia o udokumentowanie kwalifikacji przez kominiarza.
Przegląd kominiarski, a ubezpieczenie i odszkodowanie
Jeśli chodzi o przeglądy kominiarskie to towarzystwa ubezpieczeniowe są w zasadzie zgodne. Przy braku przeglądu kominiarskiego, który jest wymagany prawem, za szkody pożarowe ubezpieczonemu nie przysługuje żadne odszkodowanie. Lepiej więc pamiętać o tym, aby co roki wykonywać przegląd kominiarski, bo nawet jeśli jego brak nie będzie bezpośrednią przyczyną pożaru, to można mieć poważny problem z uzyskaniem zadośćuczynienia. Należy także pamiętać o tym, aby zachowywać odpowiednie dokumentacje - najlepiej jeśli będzie to protokół przeglądu, ale może to być także tylko rachunek albo paragon. Po szkodzie pożarowej towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać od właściciela nieruchomości formalnego potwierdzenia przeglądu, w przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Szczegółowe informacje na ten temat zawsze zawierane są w OWU.
Jakie są sankcje za brak ważnego przeglądu?
Przegląd instalacji wentylacyjnej i komina jest wymagany i ma ogromny wpływ na ubezpieczenie domu i mieszkania. Ponadto jego brak może skutkować mandatem karnym od powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w wysokości do 500 złotych. W nieruchomości może zostać nawet czasowo odcięty dopływ gazu. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełne prawo odmawiać odszkodowania za szkody, które powstały wskutek pożaru, jeśli w nieruchomości zaniedbano coroczny przegląd kominiarski. Wszystkie kary mogą okazać się uciążliwe, jednak tak naprawdę istotna jest tutaj kwestia bezpieczeństwa, a zaniedbywanie obowiązkowego przeglądu komina może skończyć się tragicznie.
Przeczytaj także: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości?