Systemy alarmowe


Co to jest system alarmowy

System alarmowy to zespół urządzeń służących najczęściej zabezpieczeniu obiektu, mienia i osób przed włamaniem, kradzieżą, pożarem lub innym niebezpieczeństwem.

Nowoczesne systemy alarmowe to zintegrowane urządzenia informujące nas o wszystkich czynnościach w naszym domu, mieszkaniu, firmie, obiekcie handlowym, na budowie czy na działce. Wyposażenie obiektu w profesjonalny system alarmowy podłączony do naszej Stacji Monitorowania jest obecnie najlepszym zabezpieczeniem mienia na rynku.

Wzbudzenie czujnika powoduje uruchomienie systemu alarmowego, włączenie syreny alarmowej oraz, w sytuacji podłączenia do systemu monitorowania, interwencję grupy interwencyjnej. System przeważnie uzbrajany i rozbrajany jest przez wpisanie na klawiaturze specjalnego kodu ustalonego przez użytkownika.

Łączność monitorowanego obiektu ze Stacją Monitorowania, która prowadzi ciągły nadzór nad chronionymi obiektami odbywać się może poprzez:

  • Nadajnik radiowy – sieć masztów zawierających nadajniki i odbiorniki przekazujące sygnał
  • Nadajnik GSM – sygnał przekazywany jest poprzez sieć telefonii komórkowej

W systemach alarmowych najczęściej wykorzystuje się następujące elementy:

Pasywne czujniki podczerwieni reagujące na ruch (PIR, czujki na podczerwień) - wykrywanie ruchu opiera się na bardzo dokładnym pomiarze temperatury. Każda jej zmiana na wyższą lub niższą jest traktowana jako alarm. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników czujki PIR występują w wersji odpornej na zwierzęta – zmiana temperatury powodowana małym zwierzęciem nie powoduje uruchomienia systemu alarmowego.

Czujniki ruchu dualne (np.: PIR+MW) - sprawdzą się tam gdzie występuje duże ryzyko fałszywych alarmów. Czujki dualne PIR+ MW są rozwinięciem czujek podczerwieni, żeby system alarmowy mógł dokładniej i bardziej skutecznie funkcjonować w bardziej wymagających i mniej przyjaznych warunkach otoczenia. W czujnikach dualnych zastosowano dodatkowo czujnik mikrofalowy wykorzystujący fale elektromagnetyczne. Wysłane fale o odpowiedniej częstotliwości, odbierane są przez odbiornik. Po odbiciu tych fal od poruszającego się obiektu następuje zmiana częstotliwości, która rozpoznawana jest jako sygnał do uruchomienia alarmu. Czujki dualne sprawdzą się przede wszystkim tam gdzie występują ruchy powietrza, bądź w miejscach gdzie występuje duże wahanie temperatur takich jak garaże, kotłownie czy np. serwerownie.

Czujki zbicia szkła (GB) – Czujnik zbicia szyby jest wyposażeniem większości systemów alarmowych. Umożliwia on skutecznie wykryć próbę włamania lub sabotażu, w której żeby dostać się do pomieszczenia, wybita zostaje szyba,. Sygnały dźwiękowe, które powstają podczas tej próby wysyłają sygnał do centrali systemu alarmowego. Co ważne, uruchomienie alarmu nastąpi dopiero po analizie dwóch częstotliwości – niskiej (dźwięk uderzenia) i wysokiej (dźwięk tłuczonego szkła). Czujniki te są jednym z elementów systemu alarmowego, który pozwala wykryć intruza jeszcze przed jego fizycznym wejściem na teren obiektu.

Kontaktrony - Czujka magnetyczna jest urządzeniem bardzo prostym i stosownym do zabezpieczenia okien i drzwi. Składa się z magnesu i kontaktronu i dopóki kontaktron znajduje się w polu magnetycznym magnesu czujnika obwód jest zamknięty lub otwarty. Kiedy pole magnetyczne przestaje oddziaływać na kontaktron to stan tego urządzenia się zmienia i daje sygnał do centrali alarmu.

Czujka przeciwpożarowa – Jest to czujnik, który wykrywa obecność dymu w pomieszczeniu w początkowej fazie powstawania pożaru i przekazuje informację do centrali alarmu, jeśli ilość dymu przekroczy wartości graniczne.

Czujka gazu – Zadaniem tego czujnika jest wczesne wykrycie przekroczenia progowej wartości stężenia jednego z gazów a następnie przekazanie informacji do centrali alarmowej.

Czujka zalania – przydatna szczególnie podczas nieobecności właścicieli, gdy nastąpi zalanie, np. w związku z pękniętą rurą w piwnicy, kotłowni, pralni, kuchni.


Dlaczego warto zainwestować w Nowoczesny System Alarmowy

Systemy alarmowe są bardzo łatwe w obsłudze i zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo obiektu. Dostępne są zarówno alarmy wewnętrzne, które zabezpieczają wnętrze domu czy firmy, ale są też alarmy zewnętrzne, które cały czas monitorują co dzieje się poza murami nieruchomości, dzięki temu ochrona mienia jest jeszcze dokładniejsza. Nasze systemy alarmowe występują jako alarm przewodowy gdzie rozprowadzić trzeba kable po całym obiekcie, ale dostępny jest też system alarmowy bezprzewodowy. Dzięki temu, nawet jeśli Twoje mieszkanie, dom czy lokal usługowy jest w pełni wykończony bez problemu możemy przeprowadzić montaż alarmu.

Zaletą systemów alarmowych jest fakt, że nie są one skomplikowane w obsłudze, a zwiększają bezpieczeństwo obiektu. Ponadto korzyści wynikające z posiadania systemu alarmowego to m.in.:

  • zabezpieczenie obiektu od włamania i napadu (ryzyko włamania mniejsze nawet o 95%),
  • ochrona domu i mienia,
  • zniżka w ubezpieczeniach,
  • sterowanie urządzeniami zewnętrznymi np. zamki, rolety, oświetlenie,
  • zabezpieczenie przeciwpożarowe,
  • zabezpieczenie przed nieszczelnością instalacji gazowych,
  • kontrola nad stanem bezpieczeństwa Naszego obiektu za pomocą aplikacji mobilnej,
  • możliwość podłączenia do stacji monitorowania,
  • natychmiastowe reakcje grup interwencyjnych.

Dodatkowym elementem systemu alarmu jest system antynapadowy w formie pilota lub ukrytego przycisku alarmowego. Można też zastosować bardzo innowacyjną na rynku aplikację MySolid, która pozwala uruchomić alarm czy odwołać alarm. Dostępna jest ona zarówno na telefony z systemem Android jak i iOs.

Oferujemy również aplikację, która pozwala zarządzać ustawieniami systemu alarmowego na Twoich obiektach. Aplikacja eSimon dostępna jest na telefony z systemem Android oraz iOs i pozwala w szybki sposób edytować osoby, które są upoważnione do uzbrajania i rozbrajania alarmu czy do weryfikacji czy alarmy te są załączone czy też nie.


Zabezpieczenie mieszkania:

img

Mieszkanie w bloku lub kamienicy nie wymaga zbyt dużego nakładu finansowego na zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi.

Przedstawiony system alarmowy stanowi tylko przykład możliwości jakie daje rozbudowany monitoring domu. Podstawowe elementy systemu alarmowego ( najczęściej spotykane), to centrala alarmowa (główne centrum dowodzenia systemu alarmowego), nadajnik (komunikujący się ze stacją monitorowania), czujki PIR (czujki ruchu wychwytujące przemieszczające się osoby w pomieszczeniu) montowane w zależności od ilości okien i rozmieszczenia pomieszczeń, klawiatura (służąca do uzbrajania i rozbrajania systemu za pomocą indywidualnego hasła dostępu) oraz sygnalizator wewnętrzny, bądź zewnętrzny, który sygnalizuje dźwiękowo o załączeniu się systemu.

Do centrali alarmowej można podłączyć dodatkowe urządzenia, które w większym stopniu poprawiają bezpieczeństwo w naszym mieszkaniu, np. czujka dymu, czujka zbicia szyby, czy też czujka gazu usypiającego. Co ważne, zastosować można alarm bez kabli, w którym czujki ruchu łączą się z centrala radiowo.


Zabezpieczenie domu:

img

Podstawowy system alarmowy w domu jest nieco bardziej rozbudowany niż w mieszkaniu, jednak człon stanowią te same elementy, tzn. centrala alarmowa (główne centrum dowodzenia systemu alarmowego), nadajnik (komunikujący się ze stacją monitorowania), czujki PIR (czujki ruchu wychwytujące przemieszczające się osoby w pomieszczeniu), montowane w zależności od ilości okien i rozmieszczenia pomieszczeń, klawiatura (służąca do uzbrajania i rozbrajania systemu za pomocą indywidualnego hasła dostępu) oraz sygnalizator wewnętrzny, bądź zewnętrzny, który sygnalizuje dźwiękowo o załączeniu się systemu.

Dodatkowo w miejscach narażonych na znaczne zmiany temperatur (np. garaż, taras, salon z kominkiem) stosuje się czujki PIR+MW, które odporne są na wahania temperatur. Na oknach można zamontować kontaktrony, czyli czujka otwarcia okna oraz czujka zbicia szyby. Czujka dymu, czadu oraz gazu usypiającego poprawia bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ działają nawet przy wyłączonym systemie alarmowym.


Zabezpieczenie sklepu i lokalu usługowego:

img

Sklepy i lokale bardzo często połączone są z magazynem, co umożliwia ciągłą kontrolę stanu magazynowego towaru jaki możemy sprzedać. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że te dwa miejsca nie są w jednym budynku.

Aby w pełni zabezpieczyć towar w sklepie jak i w magazynie przed kradzieżą, nie wystarczą tylko czujki ruchu. Zalecany jest system wizyjnego monitoringu sklepu czy monitoringu lokalu, który rejestruje wszystkie zajścia i wyklucza ewentualne sporne kwestie.


Zabezpieczenie działki:

Działki rekreacyjne to miejsca gdzie najczęściej nie przechowywane są rzeczy bardzo wartościowe, ale obiekty takie narażone na wtargnięcia intruzów, tym bardziej, że bardzo często w nocy w najbliższej okolicy nie ma tam nikogo. Mamy w swojej ofercie zestawy alarmowe, które, w przypadku próby włamania wyślą taka informację do najbliższego patrolu interwencyjnego, który przyjedzie, żeby zweryfikować sytuację na miejscu.

Zalety systemu alarmowego

System alarmowy to bardzo zaawansowana technologia ubrana w bardzo prostą obsługę. Każda instalacja systemu kończy się szkoleniem, które pozwala bez najmniejszych problemów sterować alarmem. Instalacja alarmowa jest tanią formą zabezpieczenia naszego mienia w trakcie naszej nieobecności, ale także zabezpieczenia osób znajdujących się w danym obiekcie, poprzez system antynapadowy, który można uruchomić czy to odpowiednim przyciskiem na pilocie czy też poprzez telefon komórkowy.


Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych i prywatnych, bez zgody autora serwisu zabronione.

Masz pytania? Zadzwoń!

603 33 88 22