Mieszkanie lub dom to najbardziej wartościowy składnik majątku, co sprawia, że jego utrata razem z całą zawartością, czy też uszkodzenie, mogą odbić się w sposób znaczący na domowych finansach. Dlatego też warto pomyśleć nad wykupieniem polisy, która będzie chroniła nieruchomość od różnych zdarzeń, których skutki mogą być bardzo dotkliwe. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia wbrew pozorom nie jest łatwy i wymaga szerszego rozeznania w tym temacie. Jaką polisę wykupić? Na co zwrócić uwagę? Jakie korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie domu i mieszkania?
Czy warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości?
Ubezpieczenie mieszkania to kwestia dobrowolna, ale istnieje jedna sytuacja, w której wykup polisy jest obowiązkowy. Ma ona miejsce w przypadku, gdy zakup nieruchomości finansowany jest z kredytu hipotecznego. Wtedy też bank zobowiązuje kredytobiorcę do ubezpieczenia lokum od ognia i innych zdarzeń losowych, które mogą prowadzić do strat w mieszkaniu lub domu. Podstawowe polisy obejmują tylko mury i elementy stałe, co oznacza, że ochronie nie podlegają chociażby sprzęty, czy meble. Można jednak rozszerzyć świadczenie o dodatkowe opcje, co z pewnością pozwoli podnieść bezpieczeństwo mienia. Mimo że ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, to jednak warto je mieć. Można je porównać do poduszki bezpieczeństwa, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego, co przyczyni się do powstania strat materialnych. Nawet najlepszy zamek antywłamaniowy może zostać sforsowany przez złodzieja, a najnowocześniejsze urządzenia ulec awarii. Zalanie mieszkania, włamanie, czy pożar - takie sytuacje mogą się wydarzyć, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przygotować się na ewentualne zdarzenia. Co istotne, polisa mieszkaniowa pokrywa straty jedynie w zakresie ubezpieczenia ujętego w ogólnych warunkach umowy. Warto mieć to na uwadze i dobrać taki produkt finansowy, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Co powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania i domu?
Polisa to gwarancja świadczeń w wyniku zdarzeń losowych, jakie mogą się pojawić. W ofertach ubezpieczycieli dostępne są produkty z podstawowym zakresem ochrony, jak i rozszerzonym. Ubezpieczając dom lub mieszkanie należy więc skupić się na ochronie nie tylko na murów i elementów stałych przed pożarem, ale także trzeba uwzględnić inne nieprzewidziane sytuacje. Bardzo istotne, szczególnie w przypadku mieszkań w budynkach wielokondygnacyjnych, jest zakup ochrony od zalania przez sąsiada z góry lub sąsiada z dołu przez samego ubezpieczającego. Należy także pamiętać, aby polisa obejmowała ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Lokator powinien zdecydować się na polisę mieszkaniową od ognia i innych zdarzeń, która dodatkowo będzie obejmować ruchomości domowe, a także ewentualne koszty remontów.
Suma ubezpieczenia - jaką wybrać?
Trudno jest jednoznacznie określić, jaka powinna być kwota ubezpieczenia mieszkania lub domu. Nie ma bowiem jednej kwoty, na jaką należy się zdecydować, ponieważ każda nieruchomość ma inną wartość. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie wyceny uwzględniając aktualną cenę lokum o podobnym metrażu i standardzie. Kupując więc ubezpieczenie domu lub mieszkania trzeba samodzielnie określić jego wysokość. Ma to ogromne znaczenie, gdyż zbyt niska suma wartości nieruchomości przełoży się na niższe świadczenie w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych. Natomiast wysoka suma polisy będzie przekładała się na wyższą składkę, ponieważ ubezpieczyciel wypłaci wtedy kwotę równą wartości lokalu mieszkalnego. W praktyce nie ma reguły, czy wybierze się tańsze, czy droższe ubezpieczenie. Polisa może charakteryzować się takim samym zakresem ochrony, ale jej koszt będzie inny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto także pamiętać, że zakup takiego produktu finansowego jest konieczny w przypadku nabycia nieruchomości przy wsparciu kredytu hipotecznego. Wtedy też bank, który udziela kredytu przedstawia swoją ofertę ubezpieczenia. Co istotne, niezbędne jest w tym przypadku podpisanie umowy z cesją na bank, ponieważ instytucja chce maksymalnie chronić swój kapitał.
Przeczytaj także: Kiedy ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe?