VIN to numer identyfikacyjny pojazdu, który nie tylko przydaje się do sprawdzenia historii samochodu, ale także do jego ubezpieczenia w szczególnych przypadkach. W jakich sytuacjach można podpisać umowę na ubezpieczenie OC na podstawie numeru VIN? Jak nieuczciwi handlarze pojazdów używanych wykorzystują możliwość zakupu OC na VIN?
Co to jest i jak sprawdzić numer VIN?
VIN - Vehicle Identification Number - to unikalny numer pojazdu nadawany przez jego producenta. 17-cyfrowy identyfikator jest także nazywany numerem nadwozia i składa się z cyfr oraz liter, które ułożone są zgodnie ze standardem ISO-3379 stosowanym w krajach Unii Europejskiej. Pierwsze trzy znaki WMI - oznaczenie producenta, 5-6 kolejnych znaków to VDS - zakodowane parametry techniczne pojazdu, a pozostałe znaki VIS to numer seryjny danego modelu. Numer VIN zlokalizowany w samochodzie jest zależnie od marki. Identyfikator jest nanoszony na m.in. prawy przedni słupek, tabliczkę znamionową, przegrodę czołową czy podłogę za tylną kanapą.
VIN to identyfikator nadwozia, który przydaje się do weryfikacji tego, czy sprzedający samochód podał prawdziwe dane w ogłoszeniu i informacje na jego temat. Darmowe i płatne dekodery VIN są w stanie rozczytać ciąg cyfr i udostępniają podstawową konfigurację danego modelu pojazdu. W ten sposób można sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel samochodu chce zataić zmiany wprowadzone w aucie. Ponadto firmy, które specjalizują się w weryfikowaniu pojazdów współpracują z wieloma różnymi bazami danych, aby dostarczać kupującym wszystkich informacji o zgłoszonych szkodach czy wykonanych przeglądach technicznych.
Ubezpieczenie na VIN - w jakiej sytuacji można kupić OC na VIN?
Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym każdy pojazd powinien być zarejestrowany w ciągu 30 dni od jego zakupu. Okres ten dotyczy jednak pojazdów wcześniej zarejestrowanych w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Ponadto auto musi być ubezpieczone najpóźniej w dniu jego rejestracji i nie później niż przed włączeniem go do ruchu drogowego. Numer rejestracyjny jest niezbędny między innymi do podpisania umowy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym, aczkolwiek można posłużyć się również identyfikatorem VIN i ubezpieczyć samochód przed jego zarejestrowaniem.
Do takich sytuacji należy między innymi kupno nowego auta w polskim salonie. Teoretycznie można najpierw na podstawie VIN ubezpieczyć pojazd, a następnie złożyć pełną dokumentację w wydziale komunikacji. Mimo że dealerzy samochodowi najczęściej rekomendują pakiety ubezpieczeń od firm, z którymi współpracują, warto także zrobić rozeznanie w ofertach innych towarzystw, w czym również pomagamy naszym klientom. OC komunikacyjne na VIN jest dostępne także dla pojazdów zarejestrowanych za granicą, które będą zgłoszone do rejestracji w Polsce. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odstąpić polisy OC zawartej na podstawie numeru VIN, jeśli właściciel auta nie zarejestruje go w terminie 30 dni.
Oszustwa na VIN - na co uważać kupując auto używane?
Niestety, na wszystkie możliwe okazje czyhają również oszuści. Osoba, która chce kupić samochód używany za granicą ryzykuje tym, że tablice rejestracyjne mogą być podrobione. Fałszywe egzemplarze kupowane są niekiedy na tak zwanych kolekcjonerskich aukcjach, ale nie są one uprawnione do legalnego jeżdżenia pojazdem po drogach. Wyrejestrowany samochód może poruszać się tylko i wyłącznie na lawecie, gdyż nie jest on dopuszczony do ruchu.
Nieuczciwi handlarze aut używanych przekonują nowych nabywców, że wystarczy kupić OC na podstawie VIN, aby poruszać się samochodem zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Niestety, ale w takiej sytuacji to kierowca ponosi przykre konsekwencje podczas kontroli drogowej lub podczas spowodowania wypadku czy kolizji. W takim przypadku naraża się on nie tylko na mandat, ale również na karę za brak ważnego OC.
Przeczytaj także: Solid Group ||Ubezpieczenie floty pojazów - poradnik