Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia. W przypadku podróży po Europie jego rekomendowana suma powinna wynosić przynajmniej 30 tysięcy. Polisa turystyczna jest ochroną na czas podróży zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Ogólnie rzecz biorąc zapewnia pokrycie kosztów leczenia i chroni w razie wystąpienia nieszczęśliwych wydarzeń. Ubezpieczenie można rozbudować o dodatkowe elementy, co pozwala zagwarantować sobie maksymalną ochronę. Przed jego zakupem należy szczegółowo przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU. Po co kupować ubezpieczenie turystyczne? Jak wybrać najkorzystniejszą polisę?

Ubezpieczenie turystyczne - po co?

Ubezpieczenie turystyczne chroni przed nieprzewidzianymi wydatkami, które związane są z wypadkami i nieszczęśliwymi wydarzeniami. Leczenie za granicą, powrót do kraju po wypadku, rehabilitacja, skrócony czas urlopu, opóźniony lot, czy skradziony bagaż - Wszystko to składa się na dodatkowe koszty, które wcale nie są małe. Szkoda więc tracić na nie swoje pieniądze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie ich w ubezpieczenie turystyczne, niż później płacić kilka tysięcy euro w związku z kosztami leczenia. Warto pamiętać, że nie wszędzie i nie w każdej sytuacji będzie można pokryć ewentualne koszty przy pomocy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W czasach pandemii i nawet po niej, koniecznośc leczenia staje się bardzo prawdopodobna. Niektóre państwa wymagają tego, aby podróżni posiadali przynajmniej podstawowy wariant ubezpieczenia zdrowotnego, również na wypadek zachorowania na covid-19.

Dlaczego EKUZ nie jest wystarczającą ochroną?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej w krajach, które należą do Unii Europejskiej, a także Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Oznacza to, że jest honorowana tylko w niektórych krajach, a tam, gdzie działa może mieć także wiele ograniczeń. EKUZ nie zapewnia:

  • kosztów transportu do kraju,
  • leczenia w placówkach prywatnych,
  • kosztów leczenia współfinansowanego przez pacjenta.

Co istotne EKUZ nie refunduje kosztów związanych z akcją ratowniczą.

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne i kosztów leczenia?

Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia i assistance. W końcu to ewentualne kłopoty zdrowotne mogą najbardziej uderzyć po kieszeni podróżujących. Hospitalizacja, leki, wizyty lekarskie, transport powrotny do kraju, transport sanitarny, można wymienić jeszcze bardzo dużo usług medycznych, za które trzeba płacić, jeśli zakres ubezpieczenia ich nie pokrywa. Niemniej należy jednak pamiętać o dodatkowych elementach w polisie, jak zapis o następstwach nieszczęśliwych wypadków, OC, ubezpieczenie bagażu, czy dodatki dla osób, które lubią uprawiać sport. Dzięki temu można zapewnić sobie kompleksową ochronę na czas pobytu za granicą.
Ubezpieczenie podróżne należy odpowiednio dopasować pod kątem:

  • kierunkiem wyjazdu,
  • charakterem podróży,
  • indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie kosztów leczenia jest więc podstawową polisą na czas urlopowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa wszelkie koszty leczenia do sumy ubezpieczenia, która jest gwarantowana. W Europie, gdzie częściowo bezpłatną pomoc zapewnia EKUZ, minimalna suma polisy nie powinna być niższa niż 30 tysięcy euro. Podróżując w inne regiony świata, klauzula ta w umowie ubezpieczenia powinna być odpowiednio podwyższona do 60 tysięcy euro.

Co gwarantuje odszkodowanie finansowe w razie wypadków i nieszczęśliwych wydarzeń?

Każde ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance gwarantuje wypłatę odszkodowania z tytułu NNW. Dzięki temu w razie zdarzenia, w którym podróżujący poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzyma odszkodowanie finansowe. Będzie to rekompensata za poniesiony ból, dyskomfort, czy stratę moralną. Odszkodowanie jest wypłacane w odpowiednim stosunku procentowym z sumy gwarantowanej. Ubezpieczenie na wyjazd od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym daje ochronę nie tylko podróżującym, co ich portfelom. W razie gdy będą oni nieumyślnymi sprawcami wypadku na osobie trzeciej, to ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z ich polisy.

Przeczytaj także: Czym jest i co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?