Jesteś rolnikiem? Musisz mieć to ubezpieczenie. Każdy rolnik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, które stanowi zabezpieczenie na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim, w związku prowadzonym przez niego gospodarstwem rolnym. Dowiedz się, jaki jest jego podstawowy zakres ochrony, w jakich sytuacjach działa i jaka jest kara za jego brak.
Czym jest obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolników to rodzaj ubezpieczenia, które jest wymagane przez prawo. Reguluje je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 r. Celem tego ubezpieczenia jest wypłata odszkodowania osobom trzecim za ewentualne szkody spowodowane działalnością gospodarstwa rolnego. Innymi słowy, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika pokrywa wszelkie potencjalne koszty prawne i szkody, które mogą powstać w wyniku działalności rolnika lub jego zaniedbania.
OC dla rolników — kto ma obowiązek zawarcia polisy
Konieczność posiadania ubezpieczenia rolniczego reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W jej myśl, każdy rolnik zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Należy jednak rozpatrzyć w tej sytuacji definicję gospodarstwa rolnego, której brzmienie wygląda następująco:
obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym, a także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest prowadzona na nim produkcja rolna, stanowiąca dział specjalny w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC rolnika
Zakres ubezpieczenia OC dla rolników jest stały i zapewnia ochronę przed roszczeniami osób trzecich, które zostały poszkodowane lub poniosły straty w wyniku działalności rolnika. Zakres ten obejmuje:
- szkody wynikające z działania maszyn rolniczych;
- szkody powstałe w wyniku ruchu pojazdów wolnobieżnych;
- zniszczenie mienia w wyniku prowadzonych prac (zbiory, oprysk pól);
- śmierć lub uszczerbek na zdrowiu osoby trzeciej podczas prac.
Należy jednak wspomnieć, że praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeń proponuje rozszerzenie zakresu odpowiedzialności, które może obejmować także inne sytuacje, przez które poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie.
Czego nie obejmuje i przed czym nie chroni OC rolnika
Ubezpieczenie OC z tytułu działalności gospodarstwa rolnego jest jednym z trzech obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników. Szczegółowy zakres ochrony, jak i wyłączenia są każdorazowo określone w umowie z ubezpieczycielem, chociaż część ze zdarzeń wyjętych spod ochrony, wykluczona jest ustawowo.
W artykule 53 ustawy przeczytamy, czego nie obejmuje OC rolnika. Mianowicie Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody:
- w mieniu wyrządzone rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym lub pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym albo osobom pozostającym z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym, lub pracującym w jego gospodarstwie rolnym;
- spowodowane przeniesieniem chorób zakaźnych niepochodzących od zwierząt;
- w mieniu spowodowane wadą towarów dostarczonych przez osobę objętą ubezpieczeniem albo wykonywaniem usług; jeżeli wskutek tych wad nastąpiła szkoda na osobie, zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności, tylko wtedy, gdy osoba objęta ubezpieczeniem wiedziała o tych wadach;
- powstałe wskutek uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub zaginięcia rzeczy wypożyczonych lub przyjętych przez osobę objętą ubezpieczeniem OC rolników do użytkowania, przechowania lub naprawy;
- polegające na utracie gotówki, biżuterii, dzieł sztuki, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych;
- polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska;
- wynikłe z kar pieniężnych, grzywien sądowych i administracyjnych, a także kar lub grzywien związanych z należnościami wobec budżetu państwa.
Często przedmioty nienależące do podstawowego zakresu ochrony mogą zostać określone w ramach umowy ubezpieczenia jako dodatkowe przypadki. Jednak należy przy tym pamiętać, że samo OC dotyczy jedynie odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim. Każdy z rolników zobowiązany jest także do ubezpieczenia budynków rolniczych, a ci pobierający dopłaty bezpośrednie, także do ubezpieczenia upraw.
Kto jest objęty ochroną w ramach ubezpieczeniach OC Rolnika
OC rolnika to ubezpieczenie, które chroni osoby trzecie przed skutkami działań i zaniedbań w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego przez osoby, do których ono należy. Oznacza to, że obowiązek wykupienia polisy spoczywa na właścicielu gospodarstwa, zaś ewentualne odszkodowanie od ubezpieczyciela otrzymuje osoba pokrzywdzona.
W jakich sytuacjach zadziała ochrona OC rolnika
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wielu niebezpieczeństwami dla osób trzecich. Duże, ciężkie i głośne maszyny rolnicze lub inne pojazdy często są przyczyną wypadków osób postronnych. Wystarczy chwila nieuwagi, aby potrącić kogoś kombajnem czy przyczepą ciągnika rolniczego, a to tylko niewielki odsetek sytuacji, jakie mogą się wydarzyć w czasie pracy na roli. Innym przykładem jest oprysk pól, który może zaszkodzić mieniu sąsiadujących z nim mieszkańców gospodarstw domowych, a jeszcze innym, tragicznym wydarzeniem jest przypadkowa śmierć osób trzecich, w wyniku wypadku podczas prowadzonych prac rolniczych. Właśnie w czasie takich zdarzeń zadziała ochrona ubezpieczeniowa OC rolnika.
Jaka jest kara za brak OC
Konieczność zawarcia ubezpieczenia OC w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego dotyczy każdego gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 ha i jest kontrolowana przez jednostki samorządowe. Brak posiadania takiego ubezpieczenia przez rolnika wiąże się z nałożeniem na niego kary w wysokości 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, dlatego też należy pamiętać o jego wykupieniu.