Wypadek drogowy może przydarzyć się każdemu. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, a konsekwencje takiego zdarzenia mogą być tragiczne. Warto zatem odpowiednio się zabezpieczyć, a najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW. Nie każdy kierowca potrafi sobie poradzić z finansowymi konsekwencjami, jakie go czekają po wypadku. Może on jednak zagwarantować sobie i swoim pasażerom jednorazowe odszkodowanie, a także pieniądze na rehabilitację i leczenie. Dzięki ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwego wypadku większość kwestii zostaje rozwiązana przez ubezpieczyciela, co znacznie ułatwia życie kierowcy. Dlaczego jeszcze warto wykupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?
Co to jest i jak działa ubezpieczenie NNW komunikacyjne?
Ubezpieczenie NNW jest polisą następstw nieszczęśliwych wypadków. Co istotne, istnieje wiele ubezpieczeń NNW, które chronią w różnych sytuacjach, ponieważ wypadki zdarzają się wszędzie. Rodzice często decydują się na polisę tego typu dla dzieci, które uczęszczają do szkoły, osoby wyjeżdżające na wakacje rozszerzają swoje ubezpieczenie turystyczne o NNW na czas wyjazdu. Przykładów można wymieniać wiele. Polisa okazuje się także bardzo przydatna kierowcom, którzy dużo czasu spędzają za kółkiem. Na polskich drogach codziennie dochodzi do setek kolizji i poważniejszych wypadków, w których niekiedy giną nawet ludzie. Warto zatem wykupić dodatkowe świadczenie, które okaże się niezwykle przydatne w takich sytuacjach.
Jak działa NNW? Wystarczy wyobrazić sobie zderzenie dwóch aut, w którym sprawca ucierpiał, a pojazdy są zniszczone. W tym przypadku ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić pieniądze poszkodowanemu z OC sprawcy. Kierowca, który spowodował wypadek i sam został ranny będzie mógł pokryć szkody własnego samochodu z AC lub z prywatnych środków, ale kto zrekompensuje mu ból i pokryje koszty leczenia? I tutaj z pomocą może przyjść właśnie NNW. Prawdopodobnie ubezpieczyciel wypłaci środki, z których będzie można pokryć leczenie i rehabilitację. Polisa NNW jest dobrowolna, ale jak widać na powyższym przykładzie warto ją wykupić. NNW podobnie jak ubezpieczenie OC, czy AC, przypisane najczęściej jest do pojazdu. Oznacza to, że ochrona obejmuje nie tylko kierowcę, ale także pasażerów, którzy z nim podróżują. Dlatego też w umowach rzadko wpisuje się imię i nazwisko, aczkolwiek mogą zdarzyć się wyjątki.
Co obejmuje polisa NNW?
Polisa NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, a także zwrot kosztów za leki, leczenie i rehabilitację, jeśli jest to szerszy wariant ubezpieczenia. Zakres ochrony zależy przede wszystkim od warunków umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. W przypadku śmierci świadczenie wypłacane jest rodzinie zmarłego. Bliscy mogą również dochodzić pokrycia kosztów zakupu trumny lub urny, pogrzebu i kremacji. Pieniądze z NNW należą się zarówno kierowcy i pasażerowi, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, np. uszkodzenia ciała, którego skutkiem było ograniczenie sprawności.
Co daje ubezpieczenie NNW samochodu?
Ubezpieczenie samochodu NNW spełni swoją funkcję przede wszystkim w sytuacji zdarzenia drogowego. Dla sprawcy wypadku jedynym wsparciem będzie właśnie NNW. Z polisy OC zostanie wypłacone świadczenie dla osób, które podróżowały w samochodzie kierowcy, który nie był sprawcą i dla pasażerów sprawcy. Warto także wiedzieć, że ubezpieczenie będzie działać nie tylko w przypadku wypadku drogowego, ale także szkód zaistniałych podczas ruchu pojazdu oraz:
- załadunku i wyładunku,
- wysiadania i wsiadania do samochodu,
- postoju na trasie,
- garażowania,
- naprawy,
- wybuchu samochodu lub jego pożaru.
Należy jednak sprawdzić warunki ubezpieczenia, ponieważ w zapisach OWU są dokładnie wyszczególnione sytuacje, które obejmuje NNW.
Kiedy zgłaszać szkodę NNW?
Termin zgłoszenia szkody do zakładu ubezpieczeń jest określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Najczęściej towarzystwa jednak wymagają, aby zgłosić sprawę w ciągu 7 dni od zdarzenia lub od dnia, w którym zgłoszenie było możliwe, np. po wyjściu ubezpieczonego ze szpitala. Należy jednak przy tym pamiętać, że nawet nieznaczne opóźnienie nie spowoduje odmowy odszkodowania. Ubezpieczyciel może obniżyć kwotę do wypłaty, ale musi przy tym wykazać, że nieterminowe zgłoszenie skutkowało ograniczeniem możliwości likwidacji szkody.
Przeczytaj także: Polisy NNW - jaką wybrać? Co powinno zawierać ubezpieczenie NNW?