Celem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy jest ochrona przedsiębiorcy przed skutkami roszczeń finansowych, które zgłaszane mogą być przez pracowników, wskutek szkód przez nich doznanych podczas wypadku przy pracy. Inaczej mówiąc, pracodawca w trakcie podpisywania umowy z nowo zatrudnioną osobą ponosi za nią odpowiedzialność, gdy ta wykonuje polecone czynności. Bez względu na charakter prowadzonej działalności warto zdecydować się na polisę OC pracodawcy, która może uchronić przed koniecznością wypłacenia odszkodowania pracownikowi, gdy ulegnie wypadkowi. Jakie jest zakres ubezpieczenia OC pracodawcy? Jakie korzyści niesie to świadczenie?
Co to jest OC pracodawcy?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy jest świadczeniem niezależnym od OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia osoby do pracy, jest odpowiedzialny za swoich pracowników. Dotyczy to między innymi wypadków podczas wykonywania czynności na stanowisku. Przedmiotem polisy może być odpowiedzialność cywilna pracodawcy za szkody osobowe, które są następstwem wypadku podczas wykonywania pracy przez osoby zatrudnione. Każdy pracownik ma prawo do wystąpienia z żądaniem odszkodowania za zaistniałą sytuację w zakładzie pracy bezpośrednio do osoby, która go zatrudnia. Taka osoba może więc otrzymać zadośćuczynienie z OC firmy, jeśli dojdzie do wypadku podczas wykonywania powierzonych jej obowiązków. Warto mieć na uwadze fakt, że wypłacane odszkodowanie jest pomniejszone o wysokość jednorazowego świadczenia, które jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oferta OC pracodawcy jest bardzo podobna do polisy spedytora i przewoźnika. W zależności od charakteru prowadzonej działalności, można ją dostosować do indywidualnych potrzeb. Przedsiębiorca sam decyduje, który z pakietów wybierze. Wykupiona przez pracodawcę polisa OC zwalnia go z konieczności wypłacania zadośćuczynienia pracownikowi z własnych środków finansowych, a także z problemów, które związane będą z rozpatrywaniem takiego roszczenia. Firma, która oferuje OC pracodawcy przejmuje wszystkie kwestie formalne, w tym postępowanie wyjaśniające i sama opłaca ewentualne koszty postępowania sądowego.
Przykłady roszczeń pracowników związane z OC pracodawcy
Korzystając z polisy OC w pracy należy jedynie pamiętać o konieczności uiszczania składek ubezpieczeniowych. Jest to jedyny obowiązek pracodawcy, który zdecyduje się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem. Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, w delegacji lub w firmie, pracownik ma prawo do dochodzenia odszkodowania. Sprawę kieruje do zakładu ubezpieczeń za pomocą swojego pracodawcy. Co istotne, dotyczy to również podróży z pracy i do pracy, z uwzględnieniem przez pracownika najdogodniejszej i możliwie najkrótszej drogi do domu lub zakładu pracy. Najczęściej ubezpieczenie OC firmy pokrywa wypadki komunikacyjne, a także potknięcia na schodach i zdarzenia związane z wykorzystywaniem specjalistycznych maszyn. Niekiedy bywa, że osoby zatrudnione zgłaszają się do ubezpieczyciela z otarciami, poparzeniami, a nawet straconymi kończynami, a ubezpieczenie OC przedsiębiorcy pokrywa całe roszczenie.
Jak uzyskać odszkodowanie z OC pracodawcy?
W celu uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela z OC firmy, niezbędne jest sporządzenie protokołu. Należy także pamiętać o tym, że każde przedsiębiorstwo ma swoje procedury z tym związane. Najczęściej konieczne jest przedstawienie zeznań świadków, którzy mogą potwierdzić, kiedy i w jaki sposób doszło do wypadku przy pracy. Niezwykle istotne jest to, aby wszystkie formalności zostały dopełnione, a zgłoszenie wysłane niezwłocznie, ponieważ przełoży się to na szybsze wypłacenie świadczenia. Ponadto warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków w określonych sytuacjach:
- rażące niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę,
- wypadek zdarzył się poza godzinami pracy, a pracodawca nie wyraził zgody na wykonywanie czynności zawodowych w godzinach nadliczbowych,
- obowiązki wykonywane były w niewłaściwy sposób,
- pracownik w momencie zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.