Czy wiesz, że według policyjnych statystyk, w 2021 roku skradziono aż 1380 jednośladów, z kolei w 2022 roku aż 1488, z czego 559 sztuk to motocykle, a 929 to motorowery? Choć największą ilość zgłoszeń odnotowano w województwie mazowieckim, problem ten dotyczy całej Polski. Czy to wskazuje na to, że łatwo jest ukraść pojazd na dwóch kołach? Jakie zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą można stosować, aby się jej ustrzec? Odpowiadamy.

Czy kradzież motocykla jest łatwa?

Często wystarczą już dwie osoby, aby podnieść i zapakować motocykl do busa, wywieźć go w ustronne miejsce i tam zająć się resztą. Na zapakowanie motocykla do samochodu dostawczego, sprawnym złodziejom wystarczy tylko 1 minuta. Właściciel może być zdziwiony gdy ten zniknie bez śladu z parkingu przed domem, sklepem, czy biurem, ale takie rzeczy się zdarzają. Nawet jeśli motocykl zostanie przypięty do słupa łańcuchem. Współcześni złodzieje są dobrze przygotowani, często wyposażeni w nożyce do cięcia prętów i cały proces kradzieży potrafią przeprowadzić w mniej niż 60 sekund. Jak się tego ustrzec?

Zabezpieczenia antykradzieżowe motocykla

Zabezpieczenia antykradzieżowe motocykla możemy podzielić na zabezpieczenia mechaniczne, alarm i lokalizator GPS. Każde z nich działa inaczej, ale wszystkie mają jeden cel - zmniejszyć ryzyko kradzieży. Jak się domyślasz, każde z nich działa w inny sposób, a przez to jego skuteczność jest różna, tak samo, jak różna jest skuteczność każdego złodzieja. Możemy ich przecież podzielić na tych mniej, jak i bardziej doświadczonych, którzy ze sforsowaniem części zabezpieczeń nie będą mieli większego problemu. Dlatego nie gwarantujemy, że zastosowanie tych metod sprawdzi się u Ciebie. Mówimy jedynie o dostępnych rozwiązaniach, zabezpieczających motocykl przed kradzieżą.

Mechaniczne zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą

Do najpopularniejszych zabezpieczeń mechanicznych przed kradzieżą, stosowanych przez właścicieli jednośladów, zalicza się:

  • zapięcie łańcuchowe,
  • blokadę U-lock,
  • blokadę tarczy hamulcowej,
  • blokadę kierownicy motocykla.

Zapięcia łańcuchowe

Zapięcie łańcuchowe to klasyczne zabezpieczenie, które stosowane jest nie tylko w motocyklach, ale także motorowerach i rowerach. Stalowa linka lub łańcuch z zamkiem i kłódką jest wygodna w użyciu, a im grubsza, tym trudniejsza do sforsowania. Niestety jednak z większością z nich radzą sobie nożyce do prętów, które sprytni złodzieje wożą ze sobą na akcje w celu przywłaszczenia sobie cudzej własności.

U-lock

U-lock to kolejne popularne zabezpieczenie mechaniczne jednośladów, które stosuje się podobnie jak zapięcia łańcuchowe, stąd różnicą, że jest to zapięcie sztywne, a więc trudniej jest przesunąć czy podnieść motocykl. Jednak wciąż jest to zapięcie metalowe. Podobnie jak linki czy łańcuchy występuje w różnych grubościach, a im grubszy, tym trudniej go przeciąć. Warto wspomnieć o tym, że coraz popularniejsze są narzędzia akumulatorowe, w tym szlifierki. Dlatego przecięcie nawet grubego pręta nie stanowi dla grabieżcy większej przeszkody.

Blokada tarczy hamulcowej

Blokada na tarczę hamulcową, czyli tzw. disclock, skutecznie blokuje koło, co uniemożliwia przepchnięcie motocykla. Niestety jednak nie chroni go przed podniesieniem i przesunięciem, dlatego też łatwo można wsadzić zabezpieczony w ten sposób jednoślad na pakę auta dostawczego, wywieźć i tam zdjąć zabezpieczenie. Obecnie tego typu blokady wyposażane są w alarm dźwiękowy, który może odstraszyć złodzieja, ale nie daje to 100% pewności.

Blokada kierownicy motocykla

kierownicy motocykla zapobiega jego uruchomieniu i blokuje hamulec, co ma utrudnić amatorowi cudzej własności przepchanie motocykle. Nie znaczy to jednak, że kierownicą nie można skręcać, a pojazdu nie można podnieść, bo jest to typowy zacisk z zamkiem na kluczyk, który łączy rączkę kierownicy z rączką hamulca i choć w pewnym stopniu faktycznie uniemożliwia kradzież jednośladu, to doświadczony złodziej z pewnością sobie poradzi.

Alarm, jako zabezpieczenie do motocykla

Chociaż alarm większości osób kojarzy się z samochodem, to producenci motocykli oferują go, jako standardowy element wyposażenia jednośladu. Zresztą, jego montaż w starszych pojazdach motocyklowych także nie jest trudny i profesjonalna firma z pewnością sobie z nim poradzi. Co więcej, współczesne alarmy nie tylko sygnalizują próbę kradzieży emitując donośny dźwięk, ale są także w stanie odciąć zapłon, co skutecznie zmniejsza ryzyko kradzieży motocykla.

Lokalizator GPS do jednośladu

Możemy się zgodzić, że instalacja GPS w motocyklu nie jest zabezpieczeniem przed kradzieżą, ale zdecydowanie ułatwia jego odnalezienie. Współczesne urządzenia i systemy do monitoringu GPS pojazdów pozwalają z dużą precyzja określić położenie motocykla, dlatego nawet jeśli padnie on łupem złodziei, jego odzyskanie nie będzie trudne i choć istnieje możliwość zagłuszenia sygnału GPS, to w praktyce nie jest to wcale łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza przez amatorów kradzieży.

Jak skutecznie zabezpieczyć motor przed złodziejem?

Gdy zostawisz swój motocykl zaparkowany przed biurem, sklepem czy domem, powinieneś go dobrze zabezpieczyć. Zakładanie łańcucha i zdejmowanie go za każdym razem może nie jest wygodne, ale zdecydowanie utrudnia złodziejom jego kradzież. Podobnie jak dobra blokada kierownicy czy tarczy hamulcowej. Każdy świadomy zagrożeń motocyklista, który nie może schować pojazdu do garażu, powinien mieć to na uwadze.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój motocykl skutecznie, stosuj przynajmniej dwa różne zabezpieczenia mechaniczne, a ponadto zamontuj alarm i zainstaluj lokalizator. Dzięki temu, będzie mógł bez obaw zostawić pojazd na otwartej przestrzeni. W Solid Group od dawna zajmujemy się instalacją GPS, dlatego skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zadbać o bezpieczeństwo Twojego ukochanego pojazdu.