Sygnalizatory alarmowe akustyczne i optyczne, a także akustyczno-optyczne wykorzystywane są do informowania właścicieli o wykrytym zagrożeniu. Bez sygnalizatorów systemy zabezpieczeniowe byłyby kompletnie bezużyteczne. Sygnalizatory alarmowe są więc nieodłącznym elementem wyposażenia każdego systemu zabezpieczenia obiektu. Sygnalizator akustyczny informuje o wykrytym zagrożeniu poprzez emisję sygnału dźwiękowego. Ten z kolei pełni również funkcję odstraszającą. Sygnalizacja optyczna nie wydaje dźwięku, ale informuje o powstałym zagrożeniu poprzez światło. Najczęściej są to wbudowane diody LED lub palniki ksenonowe. Jak działają i czym się różnią poszczególne rodzaje sygnalizatorów?
Sygnalizator akustyczny i optyczny - czym się charakteryzują i jakie są różnice pomiędzy nimi?
Na rynku dostępne są różne rozwiązania mające na celu sygnalizować powstałe zagrożenie. Nadal najpopularniejsze i najskuteczniejsze wydają się urządzenia akustyczne i optyczne. Jaka jest różnica w ich działaniu? Sygnalizatory akustyczne przede wszystkim informują o zagrożeniu poprzez dźwięk, czyli alarm. Często synonimicznie określa się je mianem "klaksonów". Są to urządzenia, które po wykryciu zagrożenia wydają komunikat dźwiękowy. Z jednej strony pełni on funkcję informującą, np. w nocy alarm dochodzący z garażu skutecznie obudzi domowników i poinformuje w ten sposób o potencjalnym włamaniu.
Z drugiej strony ze względu na to, że dźwięki alarmowe sygnalizatorów akustycznych są bardzo głośne i charakterystyczne, więc mogą skutecznie odstraszać włamywaczy. Nie zawsze bowiem intruzem jest doświadczony i „profesjonalny” włamywacz. Być może jest to grupa bezdomnych, która chce się dostać do altanki na działce w celu schronienia przed mrozem. Sygnalizacja akustyczna może skutecznie zniechęcić do dalszego kontynuowania tego rodzaju czynności. Urządzenia emitujące dźwięk do zastosowań domowych wykorzystują najczęściej poziom głośności do 90dB. Natomiast produkty na zewnątrz budynków, czy też do hal magazynowych mogą emitować dźwięk nawet do 130dB.
Zgoła odmienne jest działanie sygnalizacji optycznej. Zgodnie z ich nazwą wydają one komunikat świetlny. Taki sygnalizator w momencie uruchomienia alarmu zaczyna bardzo intensywnie świecić. Najczęściej sygnalizacja optyczna wyposażona jest we wbudowane oświetlenie LED lub palniki ksenonowe. Diody mogą być różnego koloru, ale najpopularniejsze są czerwone, które najbardziej kojarzą się z zagrożeniem. Brak wydawanego dźwięku powoduje, że urządzenia również doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy pragnie się uzyskać informację o ewentualnym, niepożądanym działaniu bez informowania o tym potencjalnego napastnika. Warto także dodać, że na rynku dostępny jest sygnalizator optyczno-akustyczny, który łączy w sobie cechy obu wcześniejszych rozwiązań.
Wybór sygnalizatora alarmowego - o czym pamiętać?
Chcąc wybrać odpowiedni sygnalizator warto zwrócić uwagę na jego pokrywę. Obudowa powinna być bardzo wytrzymała, aby nie uległa zniszczeniu przez włamywacza. Poleca się więc wybierać sygnalizatory z dodatkowymi osłonami i pokrywami z odpornych materiałów jak np. poliwęglan. Taki materiał skutecznie chroni urządzenia również przed warunkami atmosferycznymi w przypadku produktów, które są przeznaczone do alarmowania zewnętrznego.
Aby montaż sygnalizacji wewnątrz lub zewnątrz budynku przebiegł szybciej i łatwiej, można wybrać sygnalizator z wbudowaną poziomicą, albo pokrywą odchylaną na zawiasach. Warto także zwrócić uwagę na zabezpieczenie antysabotażowe, które chroni urządzenie przed oderwanie od podłoża, czy też otwarciem pokrywy. Istotny jest także rodzaj wbudowanego akumulatora. Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać, aby skutecznie informowało o zaistniałym zagrożeniu to zapraszamy do kontaktu.
W naszej firmie pracują eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Z przyjemnością pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i podniesie poziom bezpieczeństwa i komfortu życia.