Właściciele ogródków działkowych z pewnością nie raz musieli zetknąć się z włamywaczami, którzy wtargnęli na teren ich działki albo przynajmniej o nich słyszeli. Zwykle oddalone od miejskich zabudowań rodzinne ogródki działkowe są kuszącym kąskiem dla złodziei, którzy szczególnie we wnętrzu altanek upatrują swoje zdobycze. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają możliwość znalezienia tam drogiego sprzętu, jak kosiarki, czy urządzenia elektryczne o znacznej wartości. Jak więc uchronić się przed włamywaczami?
Włamania do altanek działkowych - jak je dobrze chronić?
To, co najważniejsze i najcenniejsze dla złodziei, przechowywane jest z reguły w altankach ogrodowych. Dlatego też warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Dzięki temu utrudni się maksymalnie włamywaczom dostęp do ich wnętrza. W tym celu można kupić solidną kłódkę i zamek do drzwi oraz mocne okiennice. Ważne jest jednak to, aby nie afiszować się zbytnio zbyt dużą liczbą i wielkością zabezpieczeń. Im będą one bardziej widoczne, tym większe zaciekawienie będzie budzić działka i altanka. Ponadto złodzieje będą przeświadczeni, że znajduje się tam drogocenny sprzęt i tym bardziej będą chcieli się włamać. Łupem działkowych włamywaczy padają także często przewody elektryczne. Dlatego też należy zadbać o to, aby je odpowiednio zamocować, aby były one możliwie jak najmniej widoczne.
Systemy alarmowe do altan działkowych
Jednym z najlepszych zabezpieczeń altan ogrodowych są systemy alarmowe. Można także skorzystać z usług firmy ochroniarskiej. Jeśli nie można pozwolić sobie na taką formę zabezpieczenia przed kradzieżą i włamaniem, warto zdecydować się przynajmniej na montaż czujek zasilanych na baterie. Mogą one na przykład uruchamiać oświetlenie po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, a nawet uruchamiać sygnał dźwiękowy. Takie czujki są zdecydowanie tańsze od profesjonalnych alarmów, nie wymagają przy tym żadnych przewodów i można je samodzielnie zamontować na ścianie. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele innych rozwiązań, jak choćby kamery IP. Dzięki nim można na bieżąco śledzić to, co dzieje się na działce. W razie ewentualnego włamania mogą one również wysyłać powiadomienia na telefon o zaistniałym zdarzeniu. Nagrany obraz może zostać wykorzystany do identyfikacji złodzieja oraz przedstawienia zarzutu sprawcy przestępstwa.
Naturalne bariery ochronne przed włamywaczami
Czy można ustrzec się kradzieży z włamaniem przy pomocy naturalnych środków? Wbrew pozorom tak! Dla złodziei, którzy grasują na działkach i ich celem są wartościowe przedmioty, zwykła siatka ogrodzeniowa nie stanowi żadnej zapory nie do przejścia. Włamywacze dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki któremu w kilka chwil poradzą sobie z tego typu płotem. Warto więc uzupełnić go roślinami, które efektywnie utrudnią dostęp na teren działki mieszczącej się na ROD. W tym celu można wykorzystać kolczaste pędy, które podczas rozwoju stworzą barierę niemalże niemożliwą do przekroczenia.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Należy mieć świadomość, że przed kradzieżą z włamaniem ustrzec może codzienna rutyna. Mowa tutaj o najprostszych środkach bezpieczeństwa. O jakie zabezpieczenia chodzi? Otóż trzeba za każdym razem zamykać na klucz nie tylko samą altankę, ale także furtkę, która prowadzi na teren działki. Powinno się w miarę możliwości często zaglądać na ogródek, nawet jeśli będzie się tylko przejazdem. Można poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada, który jest częściej na działce, aby raz na jakiś czas skosił trawę lub zgrabił liście na ogrodzie. Dzięki temu nie będzie on sprawiał wrażenia, że jest zaniedbany i rzadko odwiedzany. Łupem złodziei mogą paść także ozdobne rośliny, dlatego najlepiej zawsze umieszczać je bezpośrednio w glebie. Hodowane w donicach są bowiem łatwe do przeniesienia.
Przeczytaj także: Solid Group || Jaki wybrać alarm na działkę?