W domach prywatnych równie często co w obiektach firmowych stosuje się alarmy, które ostrzegają o konkretnym niebezpieczeństwie. Jednymi z elementów, jakie wchodzą w ich skład, są czujki alarmowe. Każda czujka posiada unikalne cechy i jest przeznaczona do innych celów. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są ich rodzaje i jak działają. Przeczytaj.
Czym są czujki alarmowe?
Czujki alarmowe często nazywa się wymiennie czujnikami, bądź detektorami. W gruncie rzeczy są to jednak te same urządzenia, których działanie polega na wykrywaniu określonych zagrożeń, do jakich zostały stworzone. To, co jest jednak najbardziej istotne, to fakt, że chociaż czujki alarmowe możemy kupować oddzielnie, to są one jedynie jednymi z elementów systemu alarmowego, jaki instalujemy w domu czy obiekcie firmowym. Taka czujka wykrywa bowiem zagrożenie, po czym wysyła informację o nim do centrali alarmowej, która z kolei przesyła ją do sygnalizatora, aktywując alarm dźwiękowy i/lub świetlny. O tym, jakie jeszcze elementy wchodzą w skład takiego systemu, przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.
Rodzaje czujek alarmowych — podział pod względem technologii
Odpowiadając na różne zagrożenia, jakie czyhają z wewnątrz i zewnątrz na użytkowników domów, posesji prywatnych oraz budynków i terenów firmowych, producenci zabezpieczeń tworzą czujki o różnym przeznaczeniu. Innymi słowy, do wykrywania konkretnych sytuacji, produkowane są konkretne rodzaje czujek. Możemy je podzielić zarówno pod względem funkcji docelowej, jak i z uwagi na użytą technologię, czy też inaczej mówiąc sposób, w jaki działają. Jeśli chodzi o podział czujek pod względem użytej technologii, to wyróżniamy czujki podczerwieni, czujki mikrofalowe, magnetyczne i wibracyjne.
Czujki podczerwieni
Czujki podczerwieni stosowane są w systemach SSWiN (systemach sygnalizacji włamania i napadu). Ich głównym zadaniem jest wykrywanie ruchu w pomieszczeniach. Takie czujki wykorzystują wiązkę światła podczerwonego. Z uwagi na różne sposoby działania, wyróżniamy:
- aktywne czujki podczerwieni — czujki PIR, które reagują na nagłe zmiany promieniowania podczerwonego (temperatury w otoczeniu) obiektów będących w ruchu;
- pasywne czujniki podczerwieni — takie jak bariery podczerwieni, gdzie wykorzystuje się nadajnik emitujący wiązkę światła podczerwonego do odbiornika, a w momencie przerwania jej przez poruszający się obiekt, uruchamia się alarm.
Czujki mikrofalowe
Czujniki mikrofalowe wykorzystywane są w celu detekcji ruchu, ale działają inaczej niż czujniki podczerwieni. Mówiąc w dużym uproszczeniu, takie czujniki emitują mikrofale, które odbijają się od obiektów w pomieszczeniu. Jeśli odbiją się od obiektu będącego w ruchu, to czujka wywoła alarm. Ich zaletą jest fakt, że są odporne na zmiany temperatury otoczenia, w tym deszcz czy wiatr, dlatego ich użycie zmniejsza ryzyko wystąpienia fałszywych alarmów, które istnieje w przypadku czujek ruchu PIR.
Czujki dualne PIR+MW
Czujki dualne inaczej czujki PIR+MW to czujki wykorzystujące promieniowanie podczerwieni (promieniowanie cieplne) i mikrofale. Połączenie tych dwóch technologii sprawia, że równolegle działają dwa tory detekcji, co pozwala wyeliminować ryzyko występowania fałszywych alarmów, jakie dla tradycyjnych czujek PIR wywołują na przykład skondensowane masy powietrza (czujki PIR są podatne na fałszywe alarmy).
Czujki magnetyczne
Czujki magnetyczne, czyli tzw. kontaktrony to czujki sygnalizujące włamania, a dokładnie otwarte drzwi lub okna. Składają się z dwóch elementów kontaktronu i magnesu, które montuje się przeciwlegle do siebie. Dopóki kontaktron pozostaje w polu magnetycznym, jest to znak dla systemu, że wszystko jest w porządku, kiedy kontaktron znajdzie się poza zasięgiem, o ile alarm jest aktywowany, włączy się.
Czujki alarmowe wibracyjne
Działanie czujki wibracyjnej jest zasadniczo bardzo proste — aktywuje ona alarm w momencie wykrycia mikro drgań na podłożu, do którego została przymocowana. Najczęściej wykorzystuje się tego typu czujki do sygnalizacji uderzeń w drzwi, czy zbicia szyby, choć warto podkreślić, że nawet jeśli szyba nie zostanie skutecznie zbita, ale przy próbie nastąpią drgania, czujki wywoła alarm.
Rodzaje czujek alarmowych - podział ze względu na funkcje
Wiemy już nieco o technologiach, czyli sposobie działania różnych detektorów. Powiedzmy sobie teraz o tym, do jakich celów można używać tych czujek, opisując ich różne rodzaje ze względu na zagrożenia, jakie wykrywają, a może być to włamanie (czujki ruchu, otwartych drzwi i okien, zbicia szyby), pożar lub ryzyko pożarowe (czujki dymu, gazu, tlenku węgla), zalanie (czujka zalania).
Czujki ruchu
Zadaniem czujek ruchu jest wykrycie obecności intruza w obszarze poddanym detekcji. W tym celu wykorzystuje się właśnie aktywne lub pasywne czujki podczerwieni, lub czujki mikrofalowe. Ich zaletą jest fakt, że mogą działać w wybranych godzinach i miejscu, albo po aktywowaniu określonej funkcji. To wygodne rozwiązanie, gdy wychodzimy i zamykamy biuro. Są równie chętnie stosowane w firmach, co w prywatnych domach.
Czujka otwarcia okien lub drzwi
Podobnie, jak w przypadku czujek ruchu, ich zadaniem jest wykrycie intruza. Czujki otwartych okien i drzwi to czujki magnetyczne wykorzystujące dwa elementy, których rozłączenie sprawia, że zostaje aktywowany alarm. Sygnał alarmu uruchomi się za każdym razem, gdy obwód pomiędzy magnesem a kontaktronem zostanie przerwany bez ówczesnego wyłączenia.
Czujka zbicia szyby
Czujki zbicia szyby najczęściej używane są przez punkty handlowo-usługowe, zwłaszcza sklepy, które montują je w witrynach sklepowych, bo chcą chronić swoje mienie, pozostawione po godzinach otwarcia bez opieki. W tym celu montuje się czujki, które reagują na drgania i wysyłają do centrali powiadomienie o zagrożeniu w momencie zbicia szyby. Istnieją także czujki ultradźwiękowe, o których nie powiedzieliśmy wcześniej, których działanie polega na identyfikacji dźwięku towarzyszącego zbijanemu szkłu.
Czujka przeciwpożarowa (czujnik dymu)
Najczęściej czujką przeciwpożarową nazywamy czujnik dymu, wszystko dlatego, że dym jest bezpośrednim objawem pojawienia się ognia w pomieszczeniu. Montaż czujki dymu to dobry pomysł zarówno w domu, jak i w firmie i to niezależnie od tego, czy w pomieszczeniu występują jakieś źródła ciepłą czy nie. Przyczyną pożaru, a więc i dymu może być zarówno niedopałek papierosa, jak i zwarcie w instalacji elektrycznej.
Czujka tlenku węgla
Tlenek węgla to niezwykle niebezpieczny dla organizmu człowieka gaz, który po kilkunastu minutach wdychania może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest używanie takiej czujki w miejscach, w których mamy do czynienia z piecami, kotłami grzewczymi. Ich awarie mogą prowadzić do wydzielania się tlenku węgla (czadu), który jest niewidoczny dla ludzkiego oka i niewyczuwalny dla nosa.
Czujka gazu
Czujka gazu wykrywa podwyższone stężenie gazu w pomieszczeniu i przesyła do centrali informacje o tym fakcie, a ta przekazuje go do sygnalizatora, który generuje sygnał dźwiękowy, informujący użytkowników budynku o potencjalnym niebezpieczeństwie. Dzięki temu użytkownicy są w stanie opanować sytuację i uniknąć wybuchu pożaru.
Czujka zalania
Czujka zalania to urządzenie, które świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia czerpiące wodę w sposób automatyczny, takie jak pralka czy zmywarka. Chociaż w praktyce używa się ich także w innych miejscach w okolicach zaworów hydraulicznych. Jej zadaniem jest sygnalizacja obecności wody na powierzchni podłogi, gdy tylko zetknie się ona z elementami czujki. Dzięki temu można w znaczny stopniu ograniczyć skutki nagłej awarii i zalania wodą.
Jak wybrać czujniki alarmowe do systemu domowego
Wybór konkretnych elementów, jakie powinny znaleźć się w domowych instalacjach alarmowych,
jest uzależniony od wielu czynników, ale przede wszystkim od potencjalnych zagrożeń, jakie
mogą w nim się pojawić. O ile ryzyko włamania, napadu i kradzieży dotyczy praktycznie
wszystkich, tak wystąpienie tlenku węgla w miejscach, w budynkach, w których nie spala się
żadnych paliw jest właściwie zerowe.
Wybór czujki należy także uzależnić od specyfiki budynku. Jeśli postawisz na montaż
czujników otwartych drzwi i okien, to czujniki ruchu zwykle będą już zbędne, ponieważ
włamywacz wybierze właśnie te słabe punkty, jako miejsce dostania się do wewnątrz.
Jak powinno wyglądać rozmieszczenie czujek alarmowych?
Nowoczesne czujki są bardzo dokładne i niezawodne, ale nie wszystkie sprawdzą się w określonym miejscu. Konieczny jest dobór urządzeń pod względem warunków panujących w pomieszczeniu, w którym przyjdzie im pracować, czy też na terenach zewnętrznych, gdzie muszą się mierzyć ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego analizując miejsca montażu czujki, powinno uwzględnić się tak samo technologię, w jakiej działają, jak i parametry fizyczne urządzenia. To zadanie, które najlepiej pozostawić specjalistom. Jeśli chcesz zamontować u siebie systemy alarmowe, w których znajdą się detektory ruchu, pożaru czy zalania, skontaktuj się ze specjalistami z Solid Group.