Bez względu na to, jak i czy w ogóle je obchodzimy, okres Świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas w roku. Towarzyszy mu wyjątkowa aura zarówno na zewnątrz, jak i w naszych domach. Za oknem śnieg, wewnątrz ciepło kominka, często zapach choinki i blask świec. Część z nas jednak opuszcza wówczas domu. Wyjeżdżamy do rodziny, przyjaciół, a czasem na wakacje tysiące kilometrów dalej. Nasze mienie pozostaje wtedy bez opieki. Jak je zabezpieczyć, by nie doznać przykrej niespodzianki? Przeczytaj.

Jakie zagrożenia czyhają na nas w święta?

Od lat policyjne statystyki pokazują, jak bardzo pracowitym dla złodziei jest okres Świąt Bożego Narodzenia. Nasze domy stają się dla nich atrakcyjnym celem. Doskonale zdają sobie sprawę, że wielu z nas wyjeżdża co najmniej na kilka dni, a wówczas mają wolną rękę do działania. Zostawiając swoje mienie bez nadzoru, narażamy się na jego stratę, choć to nie jedyny problem.

Podczas nieobecności w domu na święta może dojść do:

  • włamania i kradzieży,
  • pożaru,
  • zalania,
  • katastrof pogodowych.

Co złego może stać się w domu pod naszą nieobecność?

Nieobecność domowników stanowi idealną okazję dla włamywaczy. Gdy nasz dom wydaje się opustoszały, może stać się łatwym celem złodziei.

Co więcej, świąteczne dekoracje, zwłaszcza z pozoru bezpieczne lampki choinkowe, zapomniana świeca, czy zwyczajne zwarcie w instalacji może stać się źródłem pożaru, gdy pozostaną bez nadzoru. Podobnie zresztą jak zmywarka lub pralka, o której zapomnieliśmy, mogą stać się przyczyną zalania. Wystarczy ich awaria. Często wychodzimy z domu i programujemy ich pracę, tymczasem gdyby doszło do wycieku, nie będziemy mogli zareagować na czas.

Zimy bywają różne, raz są ciepłe ja wiosna, innym razem mroźne i wietrzne. Wichura w połączeniu ze śnieżycą może zrywać linie energetyczne, może też przewrócić stare drzewo i uszkodzić część dom. Chociaż nikt z nas nie życzy nikomu takiej tragedii, ich konsekwencje mogą być druzgocące. Co zatem zrobić? Trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu domu przed każdą z możliwych sytuacji. Tylko jak zabezpieczyć dom przed świętami?

Zabezpieczenie domu przed włamaniem i kradzieżą w święta

Nie każdy z nas myśli od razu o systemie alarmowym, ale gdy wychodzimy z domu, sprawdzamy, czy zamknęliśmy okna i drzwi. Musisz jednak wiedzieć, że to nie zawsze wystarczy. Wprawny włamywacz łatwo sobie z nimi poradzi, chyba że zadbałeś o ich wysoką jakość i montaż zabezpieczeń.

Drzwi antywłamaniowe

Już na etapie budowy domu powinieneś zainwestować w dobre drzwi antywłamaniowe. Takie drzwi wyposażone w rygle z pewnością będzie trudniej sforsować. Otwarcie ich wytrychem jest prawie niemożliwe, a wyważenie łomem zajmie przestępcy sporo czasu, dlatego najczęściej zrezygnuje ze swoich planów, choć nie zawsze — jak to mówią, jeśli nie drzwiami, to oknem.

Rolety antywłamaniowe

Nawet jeśli zamontowałeś w domu okna z zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym, warto zamontować dodatkowo rolety. Pamiętaj jednak, że nie każde rolety są antywłamaniowe. Te z reguły zrobione są z pancernego metalu i wyposażone w solidne okucia. Montując je na zewnątrz każdego okna, znacznie ograniczysz, a często wręcz uniemożliwi włamywaczowi dostanie się do środka.

Czujnik otwartych okien i drzwi

Zabezpieczenia takie jak drzwi czy okna antywłamaniowe nie powinny być Twoim ostatnim słowem. Jeśli zainstalujesz alarm domowy z czujnikiem otwartych drzwi i okien masz jeszcze większą szansę ochronić swoje mienie przed kradzieżą. Czujnik wyzwoli alarm dźwiękowy, który może odstraszyć złodzieja, a poza tym poinformuje Ciebie i agencję ochrony o tym, że doszło do włamania, co umożliwi szybką i skuteczną reakcję.

Zabezpieczenie posesji przed wtargnięciem złodzieja

Gdy zrobiłeś już wszystko, aby zabezpieczyć swój dom, pomyśl, co możesz zrobić, aby zabezpieczyć swoją posesję. W domku gospodarczym trzymasz pewnie cenne narzędzia ogrodnicze, w garażu drugi samochód lub motocykl albo rowery, a na zewnątrz zostawiłeś trochę sprzętu do porządkowania terenu i nie chcesz, aby to wszystko wpadło w ręce złodzieja.

Automatyczne oświetlenie

Choć może się to wydawać bez znaczenia, to warto zainstalować przed domem choć jedną lampę z czujnikiem ruchu. Może ona skutecznie odstraszyć przestępcę, który zdecyduje się wtargnąć na teren Twojej posesji, a jeśli nawet nie, to jest szansa, że zwróci to uwagę sąsiadów, których poinformowałeś wcześniej o wyjeździe.

Monitoring wizyjny

Nie ma to, jak mieć podgląd na to, co dzieje się w domu. Współczesne systemy monitoringu nie tylko pozwalają nagrywać i odtwarzać zarchiwizowane nagrania, ale także podglądać obraz z kamer z dowolnego miejsca na ziemi. Umożliwiają to wygodne aplikacje na urządzenia mobilne. Nawet gdy spędzasz święta nad ciepłym oceanem, możesz strzec swój dom.

Monitorowanie z interwencją

Agencje ochrony, takie jak nasza, oferują monitorowanie z interwencją. Jest to usługa, która polega na stałym nadzorze nad sygnałami, wysyłanymi przez Twój system alarmowy zamontowany w domu. Gdy w domu uruchomi się alarm, pracownicy centrum monitorowania agencji ochrony zweryfikują jego pochodzenie i wyślą na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny, jeśli okaże się to konieczne. Korzystając z takiej usługi, możesz mieć pewność, że w chwili, gdy złodziej spróbuje okraść Twój dom, otrzymasz odpowiednie wsparcie.

Dodatkowe zabezpieczenie domu przed pożarem i zalaniem

Choć to właśnie przypadki kradzieży z włamaniem są najczęściej odnotowywane przez służby ratunkowe w okresie świąt, to jak już wspomnieliśmy, w Twoim domu może dojść do pożaru lub zalania.

Posiadając alarm w domu, możesz wyposażyć go w odpowiednie czujniki, które zareagują na wczesnym etapie powstania tych zagrożeń. Dzięki temu możesz znacznie ograniczyć ryzyko utraty lub uszkodzenia mienia w ich wyniku. Wystarczy, że w Twoim domu pojawią się detektor dymu i czujnik zalania wodą.

Lampki choinkowe i świece mogą być przyczyną pożaru

Nie musisz wyjeżdżać na kilka dni, by pozostawione bez nadzoru lampki choinkowe, czy nie zgaszona na czas świeca, stała się przyczyną pożaru. Wystarczy kilka minut, które poświęciłeś na wspólne lepienie bałwana z dziećmi, by ogień objął część domu. Mając czujnik dymu, zagrożenie szybko zostanie wykryte, a Ty będziesz mógł odpowiednio zareagować.

Zapomniana zmywarka lub pralka może być przyczyną zalania

Często zdarza nam się ustawić zmywarkę przed wyjściem z domu. Jednak rzadko zdajemy sobie sprawę, że w razie awarii może dojść do znacznych uszkodzeń naszego mienia. Pomyśl tylko, co może stać się z podłogą, meblami, czy innymi przedmiotami, z jakimi woda będzie miała kontakt przez dłuższy czas. Zainstaluj czujnik zalania w swoim alarmie domowym, a będziesz mieć szansę ograniczyć ewentualne skutki wycieku wody.

Ubezpieczenie mieszkania i domu nie tylko przed świętami

Pomyślałeś o tym, że wśród zabezpieczeń domu na święta może pojawić się też ubezpieczenie? Warto je posiadać przez cały rok. Polis mieszkaniowa może chronić skutki od wielu ryzyk, w tym kradzieży z włamaniem, pożaru czy zalania. Choć ubezpieczenie nie zapobiegnie tym sytuacjom, to dzięki niemu możesz uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie ewentualnych szkód i strat.

Jak zabezpieczyć dom przed świętami — podsumowanie

Okres świąteczny to wyjątkowy czas, który chcielibyśmy spędzić w spokoju i radości. Aby cieszyć się świętami bez obaw o bezpieczeństwo naszego domu i mienia, niezależnie od tego, jak i gdzie je spędzamy. Solidne zamki w drzwiach, rolety w oknach i system alarmowy wzmocnią poziom ochrony wewnątrz i wokół domu.

Ze wszystkim Ci nie pomożemy, ale zaproponujemy Ci system alarmowy do domu i monitorowanie z interwencją. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, by chronić swoje mienie nie tylko w okresie świąt.