Skuteczne zabezpieczenie domu przed włamaniem i napadem to obok instalacji monitoringu montaż niezawodnego systemu alarmowego. Wytrzymałe zamki w drzwiach, rolety antywłamaniowe, mimo że stanowią trudną przeszkodę dla przestępcy, to w praktyce tylko opóźniają jego dostanie się do budynku. Wybór odpowiedniego systemu alarmowego nie jest prosty i przed jego zakupem należy poradzić się specjalisty.
Co to jest SSWiN?
Systemy alarmowe, które nazywane są także Systemami Sygnalizacji Włamania i Napadu, składają się z urządzeń, których zadaniem jest ochrona nieruchomości przed różnymi zagrożeniami, jak na przykład zalanie, włamanie, ulatniający się gaz, pożar czy czad. W momencie, gdy nastąpi próba nieupoważnionego wtargnięcia do budynku lub też system wykryje podejrzane osoby w chronionym obszarze, to natychmiast uruchomi alarm. Ten z kolei może zostać przesłany drogą radiową lub telefoniczną do właściciela domu. Podstawowym elementem każdego systemu są centrale alarmowe. Natomiast celem SSWiN jest kompleksowe zabezpieczenie chronionego budynku nie tylko przed aktami przestępstw, ale także wypadkami losowymi.
Co wchodzi w skład systemu alarmowego?
Wybór odpowiedniego systemu alarmowego nie jest wcale taki prosty. Na rynku dostępne są różne urządzenia i modele czujek, czy też całe zestawy alarmowe. Gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa to przede wszystkim system alarmowy dopasowany do specyfiki budynku. Podstawowy system alarmowy składa się z kilku najważniejszych elementów:
- Centrali alarmowej - odpowiada ona za odbieranie i przetwarzanie sygnałów, jakie przesyłają czujniki. W momencie, gdy wykryją one zagrożenie wysyłają do centrali bezpieczeństwa sygnał, który jest analizowany, a ta z kolei załącza sygnalizatory, czego efektem jest alarm. Sama centrala powinna być umiejscowiona w trudno dostępnym pomieszczeniu, aby nikt niepożądany nie mógł jej uszkodzić. Wybierając ten element instalacji alarmowej zdecydowanie lepiej jest wybrać urządzenie o większej ilości wejść oraz wyjść. To pozwoli na podłączenie w przyszłości dodatkowych czujek oraz rozbudowę całej instalacji alarmowej.
- Czujników - nazywane są również oczami i uszami systemów alarmowych. Na rynku dostępne są czujniki różnego rodzaju i każdy z nich specjalizuje się w wykrywaniu innych zagrożeń. Istnieją między innymi czujniki wykrywające ruch (podczerwieni - PIR), gaz, dym zmierzch, temperaturę. Okna oraz drzwi balkonowe zabezpieczane są przez nowoczesne czujki reagujące na dźwięk, kontaktronowe i wstrząsowe.
- Manipulatora - jest to ekran dotykowy albo klawiatura, która umożliwia programowanie systemów alarmowych. Dzięki temu użytkownik może zarządzać całą instalacją, rozbroić i uzbroić alarm, a także monitorować pracę alarmu.
- Syreny alarmowej - urządzenie to pozwala generować sygnał dźwiękowy lub świetlny w celu zaalarmowania domowników, sąsiadów lub policji. Nowoczesny system alarmowy może powiadomić właściciela mieszkania o tym, że nastąpiło włamanie wysyłając do niego informację przy pomocy sieci GSM.
- Zasilania - bez niego systemy alarmowe nie mogłyby działać. W zależności od wybranego rodzaju alarmu zasilaniem mogą być bateria lub prąd z instalacji elektrycznej w domu.
Alarm domowy - przewodowy, czy bezprzewodowy?
Systemy alarmowe przewodowe wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, która znajduje się w domu. W niektórych przypadkach może zachodzić konieczność kucia ścian, co dla wielu osób jest wystarczającym argumentem, aby z takiego rozwiązania zrezygnować. Z kolej bezprzewodowe systemy alarmowe zasilane s a bateriami lub akumulatorami, które należy wymieniać albo ładować co jakiś czas. Ponadto muszą one znajdować się w zasięgu sieci i centrali alarmowej. W innym przypadku systemy alarmowe nie będą działać poprawnie.
Jednym z najlepszych obecnie rozwiązań są systemy alarmowe marki SATEL, które cechują się niezawodnością i nowoczesną technologią. Jeśli nie wiesz, który z systemów znajdujących się w ofercie tego producenta wybrać, to możesz skontaktować się z naszymi fachowcami. Z pewnością pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i wymagania.