W ostatnich czasach bardzo dużo mówi się o inteligentnych domach, ale co to właściwie oznacza? Co zrobić, aby dom stał się inteligentny i co dzięki temu można zyskać? Obecnie wyposażamy swoje domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia, jak na przykład innowacyjne AGD, duże i płaskie telewizory, a także systemy audio, które porównywane są do kinowych. Niestety, wciąż z tych nowinek technologicznych korzystamy w tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny sposób. Należy bowiem wiedzieć, że nowoczesny dom, to inteligentny dom, który między innymi pozwala obniżyć rachunki, czy też wyręcza nas w wielu zadaniach.
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom jest zbiorczą nazwą dla urządzeń i systemów do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentnym domem jest ten, z którym domownicy są w stanie się porozumieć i mogą wydawać mu określone polecenia. Podstawą smart home jest Internet Rzeczy, a więc koncepcja opierająca się na przedmiotach połączonych ze sobą poprzez sieć. Ponadto mogą się one także między sobą komunikować. Mimo że może to brzmieć jak coś niezwykle złożonego, to w rzeczywistości jest to proste rozwiązanie, poza uwzględnieniem aspektu technologicznego. Definicję inteligentnego domu można wytłumaczyć na przykładzie korzystania ze smartfona. Za jego pomocą można kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, kolor i natężenie światła, a także włączać lub wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych. Ponadto wiele z tych czynności można wykonywać będąc z dala od własnego domu, wykorzystując do tego dedykowane aplikacje. Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, aby zmaksymalizować komfort mieszkania i jego funkcjonalność, a jednocześnie podnieść poziom bezpieczeństwa domowników. Do tego należy dodać jeszcze obniżenie kosztów życia.
Jakie wyposażenie do systemu inteligentnego domu?
Na smart home składa się wiele różnych sprzętów. Z założenia jest tak, że im więcej ich jest, tym inteligentniejszy staje się dom. Jedne elementy całego systemu odpowiadają za bezpieczeństwo, inne za komfort życia, a jeszcze inne za pozwalają przynosić oszczędności. Wśród najpopularniejszych urządzeń można wymienić:
- oświetlenie
- rolety
- ogrzewanie
- czujniki ruchu, dymu, ognia
- monitoring
- systemy alarmowe
Jak działa dom inteligentny?
Warto najpierw odpowiedzieć sobie na to pytanie od strony samych urządzeń smart home. Te łączą się ze sobą lub z centralką sterującą za pomocą bezprzewodowych technologii, czyli m.in. Wi-Fi. Protokoły łączności mogą być różne, a różnice między nimi dotyczą przede wszystkim niezawodności, łatwości instalacji i konfiguracji oraz możliwości późniejszej rozbudowy systemu. Niekiedy dla pojedynczych elementów wykorzystuje się łączność bluetooth, która pozwala sterować nimi w prosty sposób zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu. Protokoły łączności (WiFi lub ZigBee) pozwalają na połączenie kilku komponentów w system inteligentnego domu. Sama centralka natomiast jest połączona z siecią internet - najczęściej przewodowo do routera. Dzięki temu domownicy mogą korzystać z urządzeń elektrycznych gdziekolwiek są. W zależności od posiadanych urządzeń użytkownik może kontrolować oświetlenie i temperaturę oraz monitorować mieszkanie, korzystając z oprogramowania komputerowego albo aplikacji mobilnej.
Korzyści płynące z systemu smart home
Inteligentny dom pozwala przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo domowników. Współczesne systemy smart home opierają się nie tylko na monitoringu, ale także na wykorzystaniu czujników gazu, czy czadu. Ponadto mogą one wykrywać ruch i alarmować domowników o intruzie. Nie można również zapominać o wygodzie, która pozostaje kwestią bezsporną. Przy pomocy smartfona można sterować oświetleniem, roletami, oraz wieloma innymi sprzętami. Poza bezpieczeństwem i wygodą inteligentny dom pozwala generować oszczędności. Obecnie wiele aplikacji monitoruje zużycie energii i optymalizuje je za pomocą wyłączania niepotrzebnych sprzętów.
Przeczytaj także: Solid Group || Alarm bezprzewodowy, przewodowy, czy hybrydowy?