Podstawowym elementem każdego nowoczesnego systemu alarmowego są odpowiednio dobrane czujki służące do wykrywania np. ruchu lub innego czynnika, który sygnalizuje potencjalne niebezpieczeństwo. Poznaj technologie zwiększające standard ochrony i dowiedz się, jak współczesne urządzenia ułatwiają kompleksowe zabezpieczenie obiektu i jego użytkowników.
Czujka jako element systemu alarmowego
Czujki to stosunkowo niewielkie urządzenia, które dzięki swojej konstrukcji są łatwe w montażu, nawet w trudniej dostępnych miejscach, np. na ścianie lub suficie. Ich zadanie polega na wykrywaniu zjawisk fizycznych i przesyłaniu zebranych danych do centrali systemu alarmowego. Jeżeli dana informacja jest zdefiniowana jako niepokojąca, następuje określona reakcja, np. uruchomienie alarmu dźwiękowego, włączenie systemu przeciwpożarowego lub przekazanie sygnału alarmowego do agencji ochrony. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych czujek, które warto rozpatrywać podczas wybierania systemu alarmowego dla domu, biura lub innego obiektu.
Czujka ruchu – PIR
PIR to rodzaj czujki służącej do wykrywania ruchu, co jest możliwe na podstawie analizy promieniowania. Montuje się ją zarówno w domach, jak i budynkach firmowych lub użyteczności publicznej. W zależności od ustawień systemu czujka może działać w określonych godzinach albo po uruchomieniu odpowiedniej funkcji, np. podczas zamykania biura przez ostatniego, wychodzącego pracownika.
Czujka ruchu – PIR+MW
Nieco bardziej zaawansowaną technologicznie czujką jest PIR+MW, która dodatkowo analizuje mikrofale. Dzięki temu system nie reaguje np. na zmiany temperatury lub podmuchy powietrza, co może być pewnym problemem w obiektach klimatyzowanych i wentylowanych oraz z nieszczelną stolarką okienną bądź drzwiową.
Czujka otwarcia – kontaktron
Czujka jest wyposażona w magnetyczny styk, po którego otwarciu uruchamia się alarm. Kontaktrony instaluje się w drzwiach i oknach, aby móc błyskawicznie zareagować na ich nieautoryzowane otwarcie.
Czujka otwarcia – kontaktron garażowy
Istnieje specjalny rodzaj kontaktronu dopasowany do charakterystycznej konstrukcji bramy garażowej. Istota jego działania jest identyczna jak standardowego kontaktronu, a różnica polega wyłącznie na innej budowie. Warto o tym pamiętać, inwestując w:
- przydomowy garaż,
- garaż wolnostojący,
- garaż firmowy.
Czujka przeciwpożarowa
Czujka przeciwpożarowa służy do wykrywania dymu w pomieszczeniu, dlatego stanowi podstawowe wyposażenie m.in. hoteli, szkół czy placówek medycznych. Należy pamiętać, że uruchomienie systemu niekoniecznie oznacza, że w obiekcie ma miejsce pożar. Do włączenia się alarmu wystarczy bowiem zapalenie papierosa przez osobę znajdującą się tuż pod czujką.
Czujka gazu
Bardzo ważny typ czujki, montowany przede wszystkim w budynkach z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi. Zdefiniowanie stężenia gazów pozwala zapobiec nagromadzeniu się ilości, która mogłaby prowadzić do wybuchu lub zatrucia. Ma to szczególnie istotne znaczenie w odniesieniu do bezwonnego, a śmiertelnie niebezpiecznego czadu.
Czujka zalania
Nie trzeba przekonywać, jak poważne bywają konsekwencje pęknięcia rury w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia czy piwnica. Aby błyskawicznie zareagować na tego typu zdarzenie, warto doposażyć system alarmowy w czujkę zalania, która sprawdza się szczególnie dobrze podczas dłuższego okresu niekorzystania z danego obiektu.
Czujka zbicia szyby
Czujka, która reaguje na dźwięk towarzyszący rozbijaniu szyby. Warto z niej korzystać, ponieważ wielu włamywaczy wybiera najprostsze środki i próbuje w mechaniczny sposób dostać się do wnętrza budynku.
Podsumowanie – dobór właściwych czujek
Rzadko kiedy system alarmowy składa się ze wszystkich wymienionych czujek, a ich dobór jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od rodzaju i przeznaczenia obiektu oraz celów ochrony i wartości mienia. Nie zmienia to faktu, że warto przemyśleć optymalną konfigurację całego systemu.
W zakupie i montażu nowoczesnych, niezawodnych i wysokojakościowych czujek pomagają eksperci firmy Solid Security, którzy od wielu lat specjalizują się w ochronie osób i mienia, zawsze pozostając na bieżąco z najlepszymi dostępnymi technologiami. Już dziś skonsultuj z nimi dobór najlepszych czujek dla Twojego obiektu!