Jednym z systemów zabezpieczeń, stosowanych do ochrony domu i jego mieszkańców jest system monitoringu. Jego najważniejszymi elementami są kamery. Takie urządzenia, służące do rejestracji obrazu muszą niejednokrotnie pracować w trudnych warunkach. Zresztą, wymaga się od nich całkiem sporo, a przede wszystkim oczekuje się, że będą dostarczać wyraźny obraz, o wysokiej rozdzielczości, równie dobrze w dzień co i w nocy. Ponadto coraz częściej chcemy widzieć, co dzieje się w domu, także będąc z dala od niego. Właśnie wtedy warto postawić na kamery IP.

Czym jest kamera IP?

Kamera IP (Internet Protocol - kamera protokołu internetowego) to rodzaj cyfrowej kamery wideo używanej do nadzoru i bezpieczeństwa. Przesyła dane przez sieć lokalną (LAN) lub Internet, umożliwiając użytkownikom zdalny podgląd swojej posesji i wnętrza domu. Kamera IP rejestruje i automatycznie przesyła do sieci nagrany obraz. Ten możemy odczytywać na komputerze lub urządzeniach mobilnych, wykorzystując do tego przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację, dostarczaną przez producenta kamery. Jednakże nie wszystkie kamery mają te same funkcje.

Wybierając kamerę IP, warto zwrócić uwagę na szereg różnych cech, które ułatwią korzystanie z monitoringu, takie jak obiektyw, rozdzielczość, tryb nocny, detekcję ruchu, możliwości audio itp. Dodatkowo ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozmiar i typ kamery oraz sposób i miejsce montażu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny typ, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Jak działa kamera IP?

Kamera IP to urządzenie do monitoringu, rodzaj cyfrowej kamery wideo, która jest podłączona do sieci komputerowej za pomocą Wi-Fi lub kabla Ethernet. Kamery IP używają protokołu internetowego (IP) do wysyłania i odbierania danych, co pozwala im łączyć się z Internetem i przesyłać obraz, a czasem także dźwięk w czasie rzeczywistym. Najczęściej używane są do celów ochrony osób i mienia, na terenie różnych obiektów, w tym prywatnych budynków mieszkalnych. Każda kamera IP ma własny adres IP, dlatego jest niezależnym urządzeniem, z którego obraz może być odczytywany na bieżąco za pomocą komputera, tabletu lub smartfona, albo zapisywany w chmurze, na karcie pamięci SD lub za pośrednictwem rejestratora w centrum monitoringu.

Najważniejsze cechy kamer IP do monitoringu

Nowoczesne kamery IP mają często wbudowane czujniki, które wykrywają ruch, dźwięk lub temperaturę (czujniki podczerwieni PIR). Te dane mogą być używane do wyzwalania alertów, nagrywania lub innych działań. Innymi słowy, gdy kamera wyposażona w czujnik ruchu, wykryje ruch, włączy się i rozpocznie automatyczny zapis wideo. Ponadto tego typu kamery IP można również skonfigurować do wysyłania powiadomień, w celu ostrzegania użytkownika za o wykrytym zagrożeniu na takie urządzenia, jak smartfon, tablet, telefon GSM, ale także na skrzynkę poczty elektronicznej e-mail.

Warto także wspomnieć, że nie wszystkie kamery widzą zarówno w dzień, jak i w nocy. Dlatego, jeśli planujesz zamontować kamerę do obserwacji posesji wokół w domu, powinna być wyposażona w promiennik podczerwieni. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Jaka kamera do monitoringu nocnego będzie najlepsza?. Co więcej, jeżeli zależy Ci na szczegółowym obrazie, powinieneś zainwestować w model z dobrym obiektywem, oferującym szeroki kąt widzenia i wysoką rozdzielczością, np. full HD, dzięki której dostrzeżesz więcej drobnych elementów.

Podsumowując, najważniejsze cechy kamery IP to:

  • obiektyw - im szerszy, tym większą przestrzeń będzie można monitorować;
  • rozdzielczość - aby sprzęt mógł spełniać swoją funkcję, powinien on nagrywać przynajmniej w technologii HD Ready, jednak im nowsza technologia, tym lepiej, gdyż zarejestrowany obraz będzie wyraźniejszy,
  • detektor ruchu i dźwięku - są to przydatne funkcje, które w przypadku wykrycia ruchu natychmiast wyśle informację na telefon użytkownika i rozpocznie nagrywanie;
  • tryb nocny - kamery wyposażone w promiennik podczerwieni (IR) nagrywają wideo po zmroku o znacznie lepszej jakości;
  • sterowanie - niektóre kamery umożliwiają sterowanie nimi z dowolnego miejsca na ziemi, przy pomocy aplikacji;
  • aplikacja - większość modeli dostępnych na rynku współpracuje z dedykowaną przez producenta aplikacją, dzięki czemu można w dowolnym momencie zobaczyć, co rejestruje urządzenie.

Jakie są rodzaje kamer IP?

Dobra kamera IP pozwoli monitorować wnętrze domu lub podwórko w każdych warunkach, zarówno w dzień, jak i w nocy, oferując wysokiej jakości obraz i przesyłając go do odbiorcy przez Internet. Jednak nawet kamera o rozdzielczości Full HD nie dostarczy wszystkich szczegółów, jeśli nie będzie dostosowana do warunków technicznych obiektu. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na rodzaje kamer IP pod względem budowy.

Rodzaje kamer IP obejmują m.in.

  • kamery IP tubowe (typu Bullet) - są one w kształcie tuby, przez co zdecydowanie łatwiej jest je zauważyć, ale tym samym może pełnić dodatkową funkcję - odstraszającą;
  • kamery IP kopułkowe - instaluje się je najczęściej pod sufitem, mają kształt kopułki, są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwiej jest je ukryć,
  • kamery IP obrotowe (PTZ) - często można dodatkowo je przechylać w dowolną stronę, a także obracać; najlepiej sprawdzają się w przypadku dużej przestrzeni do monitorowania;
  • kamery IP naścienne - instaluje się je bezpośrednio na ścianie nieruchomości,
  • kamery IP desktop - są to niewielkie urządzenia, które najczęściej stawia się na blacie biurka lub szafki.

Należy jednak pamiętać, że kamery IP nie są w stanie zagwarantować stuprocentowej ochrony. Pozwalają natomiast szybko zareagować w sytuacji zagrożenia i to bez względu, gdzie użytkownik aktualnie przebywa. Jeśli nadal zastanawiasz się jaki model kamery do monitoringu wybrać, możesz skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy przedstawią najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie.

Jak wybrać najlepszą kamerę IP

Wybór najlepszej kamery IP do swoich potrzeb może być trudnym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rozdzielczość, widzenie w nocy, możliwości bezprzewodowe i inne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszą kamerę IP do Twoich potrzeb:

  • 1. Określ swoje potrzeby - zanim zaczniesz szukać kamery IP do swojego domu, ważne jest, aby określić, czego od niej oczekujesz. Szukasz podstawowej kamery bezpieczeństwa do monitorowania domu lub biura? A może potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego z funkcjami takimi jak wykrywanie ruchu i widzenie w nocy?
  • 2. Oceń funkcje - Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, oceń funkcje dostępne w każdym produkcie. Niektóre funkcje, które należy wziąć pod uwagę, to możliwość powiększania obrazu z kamery i dostosowywania rozdzielczości, a także alerty po wykryciu ruchu. Sprawdź, czy możesz odczytywać obraz z kamery na smartfonie.
  • 3. Porównaj produkty - Po rozważeniu cech każdego produktu, zdecyduj, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zwróć uwagę, czy wszystkie urządzenia oferują te same funkcje, a zwłaszcza czy dany model oferuje te, pożądane przez Ciebie.

Kamera IP – jak działa. Podsumowanie

Monitoring IP to system, który przydaje się do ochrony osób i mienia. Doskonale sprawdza się w prywatnych domach i mieszkaniach, wszędzie tam, gdzie użytkownicy oczekują skutecznego zabezpieczenia przed złodziejem. Dlatego dobrze, jeśli oferuje obraz w rozdzielczości umożliwiającej identyfikacje intruza i jest w stanie transmitować go zdalnie na urządzenia mobilne. Ponadto, warto, aby była wyposażona w czujnik ruchu. Dzięki temu, gdy otrzymasz alert o niebezpiecznym zdarzeniu w Twoim domu, będziesz mógł szybko zweryfikować i ocenić zagrożenie, a w razie konieczności zawiadomić policję o włamaniu. Możesz również skorzystać z naszej usługi monitorowania wraz z podjazdem grupy interwencyjnej do Twojego domu.

Wiedząc, jak działa kamera IP i jakie możliwości oferuje, z dużym prawdopodobieństwem zechcesz zamontować przynajmniej jedną w swoim domu. Pamiętaj jednak, że instalacja i konfiguracja takiego sprzętu wymaga fachowej wiedzy. Jeśli nie zamierzasz się tego uczyć, powierz to zadanie fachowcom i zwróć się do nas.